Kļuvām gudrāki, stiprāki un draudzīgāki

May 9, 2016

Amatas novada Drabešu pagasta  Apneros  laikā no 29. jūlija līdz  7. augustam risinājās  Latvijas valsts budžeta finansētā programma “Ārpusskolas pasākumu programma. Vasaras nometnes Latvijas un diasporas bērniem”. Tajā piedalījās 24 bērni no Latvijas un 26 bērni no latviešu diasporas 7 valstīs. Latvijas bērnu skaitā šoreiz bija izraudzīti nometņotāji gan  no jaunsargu vidus, gan zēni un meitenes no Amatas novada, Rīgas, Madonas, Ludzas, Ogres. Diasporas bērni uz nometni bija mērojuši ceļu no Anglijas, Angolas, Francijas, Igaunijas, Īrijas, Anglijas un Krievijas. Vairāki bērni uz Sabiedrības integrācijas fonda atbalstīto nometni brauca jau otro vai pat trešo gadu. Viņiem nometnē, kurai dots nosaukums “Pie Sprīdīša “ jau agrāk bija paticis .Te bija rasti jauni, sirsnīgi draugi, ar kuriem visa mācību gada laikā turpināts uzturēt kontaktus. Protams, viņi ar nepacietību gaidīja atkalredzēšanās dienu.

 

 

          Nometnes programmā arī šogad uzsvars tika likts uz bērnu kopēju darbošanos, kuras laikā diasporas bērni varēja stiprināt savas latviešu valodas zināšanas, labāk apgūt latviešu tautas dziesmas un kultūras apcirkņos glabātās bagātības. Svarīgi bija bērnus darīt zinošākus Latvijas vēsturē un pašos svarīgākajos notikumos tajā. Un te lieti noderēja Cēsu muzeja darbinieku izstrādātā spēle “100 svarīgākie notikumi Latvijas vēsturē” . Ar to bērnus nometnē iepazīstināja  muzeja līdzstrādniece Evita Muceniece. Daudz vērtīgu atziņu zēni un meitenes guva arī ekskursijās uz Āraišu vējdzirnavām, 1225. gadā celto Āraišu baznīcu un Ezerpili. Dziļas pārdomas visiem radās pēc Amatas pamatskolā iekārtotā rakstnieces Melānijas Vanagas muzeja un pie skolas ierīkotās Sibīrijas izsūtīto latviešu zemnīcas imitācijas apmeklējums. Paša acīm  skatītais labāk par jebkuriem daiļskanīgiem vārdiem bērniem palīdzēja izprast, kādas grūtības un ciešanas nācās pārdzīvot tiem pieaugušajiem un bērniem, bez vainas vainīgajiem, kurus okupanti represēja Latvijā un izsūtīja uz Sibīriju.. Muzeja vadītājas Ingrīdas Lāces stāstījums aizgāja līdz sirds dziļumiem ikvienam no 50 ekskursijas dalībniekiem. Atjaunotā nacionālo partizānu bunkura apmeklējums Drabešu pagasta Amadās savukārt sniedza bērniem priekštatu, kā pēckara Latvijā drosmīgi vīri un sievas pretojās nīstajai okupācijas varai un ar ieročiem rokās cīnījās par Latvijas brīvību un neatkarību. Tā bija spilgta un iedarbīga patriotisma audzināšanas skola.

          Patriots ir tikai tāds cilvēks, kurš vajadzīgā brīdī ir gatavs aizsargāt savu zemi un tautu. Tieši šo pārliecību nometnes dalībniekiem stiprināja Cēsu 27. kājnieku bataljona zemessargi, kuri visas 1. augusta dienas garumā – no rīta, līdz pat vēlai vakara stundai darbojās ar zēniem un meitenēm, kurus vienoja apziņa, ka viņi aug Latvijai un vienmēr būs gatavi to celt un aizsargāt. Zemessargi un nometnes dalībnieki – jaunsargi, kuriem jau bija organizācijā gūta pieredze un zināšanas, saviem biedriem mācīja maskēšanās mākslu, pirmās palīdzības sniegšanu, orientēšanos mežā un izdzīvošanas prasmi. Visiem ļoti patika arī nodarbības un sacensības šaušanā ar loku un bultām, kā arī ar pneimatisko pistoli un šauteni. Aizvadītajā nometnē pie bērniem ciemojās dažādu nozaru speciālisti. Viņu vadītajās nodarbībās uzsvars tika likts uz dažādiem bērnu drošības jautājumiem. Bērni kļuva zinošāki un gudrāki ceļu satiksmes noteikumos, ugunsdrošībā, elektrodrošībā. Uzzināja kā pareizi izturēties saskarsmē ar nepazīstamiem cilvēkiem.

          6. augusta vakarā bērni un viņu vecāki pulcējās nometnes Saieta namā uz lielā pasākuma noslēguma koncertu. Tajā zēni un meitenes dziedāja nometnē iemācītās jaunās dziesmas, rādīja savas prasmes akrobātikā, žonglēšanā un daiļradē. Katram dalībniekam svinīgajā pasākumā tika dāvana no Sabiedrības integrācijas fonda  - jaunākā Latvijas vēstures grāmata. Medus burciņu un piemiņas veltes bija sarūpējuši nometnes organizatori. Bet tiem 25, kuri bija visaktīvākie un rosīgākie, kuri radošajās nodarbībās un sporta sacensībās uzrādīja vislabākos rezultātus, tika pasniegtas vērtīgas  grāmatas par Latviju.

Tās dāvināja jaunais Latvijas Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Bērni pēc jaukajām nometnē pavadītajām dienām atgriezušies savās mājās un nu visi jau atkal sasēduši skolas solos. Un kaut priekšā garš un atbildīgs jauns darba cēliens,  atmiņas par jauko vasaru, par jaunajiem draugiem, par redzēto un piedzīvoto katram vēl ilgi, ilgi glabāsies sirsniņā. 

Aleksandrs Kalvāns

Sprīdīšu draugu biedrības valdes priekšsēdētājs

Please reload

Our Recent Posts

Please reload

Archive

Please reload

Tags

Please reload

©2019 by GAUCIS

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now